ترس کودکان از آمپول و +8 روش رفع آن

ترس کودکان از آمپول

نویسنده:

آنست درمان

تاریخ انتشار:

6 آذر 1402

برچسب ها:

اشتراک گذاری در:

ترس از آمپول برای بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالان نیز، یک موضوع حساس است. این ترس معمولاً به دلیل درد و ناراحتی که با آمپول همراه است، به وجود می آید. اگر شما هم در دسته افرادی قرار می گیرید که به موضوع ترس کودکان از آمپول و روش های رفع آن اهمیت می دهید، در ادامه با ما همراه باشید. برای کاهش این ترس، روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

1- تبدیل آمپول به یک بازی

یکی از روش های کاهش ترس از آمپول، تبدیل آن به یک بازی است. شما می توانید با کودک خود قرار بدهید که آمپول را به عنوان یک بازی در نظر بگیرید. برای مثال، می توانید به کودک خود بگویید که شما یک پزشک هستید و قرار است به بیمار خود دارو تزریق کنید. سپس، با استفاده از یک سرنگ خالی، به کودک خود نشان دهید که چگونه باید این کار را انجام دهد. در این روش، کودک خود را با فرایند تزریق آشنا می کنید و او را به این فکر می کنید که او هم مانند یک پزشک است.

2- استفاده از برخی تکنیک های تنفسی

تکنیک های تنفسی می توانند به کودکان کمک کنند تا با ترس آمپول مقابله کنند. برای مثال، شما می توانید به کودک خود بگویید که قبل از تزریق، باید نفس عمیق بکشد و سپس آن را نگه دارد. سپس با آرامش و به آرامی، سرنگ را به بدنش وارد کنید. در این روش، تمرکز کودک روی تنفس و آرامش است که به او کمک می کند تا با ترس آمپول مقابله کند.

3- استفاده از برخی ابزارهای خاص

سرگرم کردن کودک برای انجام تزریقات

برخی ابزارهای خاص مانند برچسب های شاد، پلاسترهای خاص و یا دستگیره های بازی، می توانند به کودکان کمک کنند تا با ترس آمپول مقابله کنند. برای مثال، شما می توانید به کودک خود یک برچسب شاد بدهید و به او بگویید که او باید آن را در دستش نگه دارد تا از ترس آمپول محافظت کند.

4- استفاده از شیرینی

استفاده از شیرینی نیز می تواند به کودکان کمک کند تا با ترس آمپول مقابله کنند. برای مثال، شما می توانید به کودک خود قول دهید که پس از تزریق، به او یک شیرینی خوشمزه بدهید. این روش، کودک را تشویق می کند تا با ترس آمپول مقابله کند و به دنبال جایزه شیرینی باشد.

5- بحث با کودک درباره آمپول

بحث با کودک درباره آمپول و نحوه عملکرد آن، می تواند به او کمک کند تا با ترس آمپول مقابله کند. شما می توانید به کودک خود توضیح دهید که آمپول چگونه کار می کند و چگونه به او کمک می کند تا بهبود یابد. در این روش، کودک با فرایند تزریق آشنا می شود و به دنبال کاهش ترس است.


مطلب پیشنهادی: مقایسه تزریق آمپول و سرم با دارو های دیگر


6- انجام تزریق در حضور شخص دیگر

انجام تزریق در حضور شخص دیگر نیز می تواند به کودکان کمک کند تا با ترس آمپول مقابله کنند. برای مثال، شما می توانید به کودک خود بگویید که پدر یا مادرش حضور دارد و به او کمک خواهد کرد تا با ترس آمپول مقابله کند. در این روش، حضور شخص دیگر، اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهد.

7- استفاده از الگوی نقاشی

بحث با کودک درباره آمپول

استفاده از الگوی نقاشی نیز می تواند به کودکان کمک کند تا با ترس آمپول مقابله کنند. شما می توانید یک الگوی نقاشی از سرنگ را برای کودک خود آماده کنید و او را به این فکر می کنید که او همانند یک نقاش، باید بهترین الگوی نقاشی را روی سرنگ بکشد.


مطلب پیشنهادی: انواع آمپول و سرم


8- استفاده از بازی های رایانه ای

استفاده از بازی های رایانه ای نیز می تواند به کودکان کمک کند تا با ترس آمپول مقابله کنند. برای مثال، شما می توانید به کودک خود یک بازی رایانه ای درباره تزریق آمپول بدهید و او را به این فکر می کنید که او همانند یک شخص واقعی، باید تزریق را به بیمار خود انجام دهد.

به طور خلاصه، ترس از آمپول برای بسیاری از کودکان یک موضوع حساس است. با استفاده از روش های مختلفی مانند تبدیل آمپول به یک بازی، استفاده از تکنیک های تنفسی، استفاده از برخی ابزارهای خاص، بحث با کودک درباره آمپول، انجام تزریق در حضور شخص دیگر، استفاده از الگوی نقاشی، استفاده از بازی های رایانه ای و یا استفاده از شیرینی، می توانید به کودکان کمک کنید تا با ترس آمپول مقابله کنند. در نهایت، این موضوع بسیار حساس است و نیاز به توجه و مراقبت دارد.

مجموعه آنست درمان یکی از مراکزی است که به ترس کودکان از آمپول و روش های رفع ان بسیار اهمیت می دهد. به همین علت اگر شما هم کودکی در خانه دارید می توانید از خدمات تزریق در منزل مجموعه آنست درمان بهره مند شوید. کادر از مجموعه با ترس کودکان از آمپول و روش های رفع آن به خوبی آشنا هستند و می توانند تزریق کودک شما را به آسانی و در راحت ترین حالت ممکن انجام دهند؛ به این ترتیب آرامش کودک شما نیز به صورت کامل برقرار خواهد شد و هیچ گونه نگرانی از این بابت برای شما وجود ندارد.


آنست درمان بزرگترین ارائه دهنده خدمات پزشکی و درمان در منزل | پانسمان، تزریقات، ویزیت پزشک، آزمایش، سنوگرافی، بخیه، فیزیوتراپی و…

شماره های تماس:09190950107 – 09026736120


راهکارهای زیر نیز از سایت آسانیسم برای شما اورده شده است.

راه حل و روش های صحیح برای رفع ترس کودک از آمپول

خوشبختانه راه حل‌هایی برای رفع احساس ترس کودک وجود دارد که با استفاده از آن‌ها بسیاری از والدین موفق شده‌اند، احساس اضطراب و ترس کودکان از آمپول را رفع کنند. مهم‌ترین راهکار جهت رفع احساس ترس کودک صادق بودن با او است.

والدین باید قبل از بردن کودک به مراکز درمانی و تزریق آمپول از گفتن دروغ‌هایی مانند درد نداشتن آمپول خودداری کنند. والدین باید با کودک صحبت کند و او را با گفتن جملاتی مانند درد کوتاه و چند لحظه‌ای آمپول کودک را نسبت به درد آمپول آرام کنند. در ادامه روش‌های موثر دیگر جهت رفع احساس ترس کودک شرح داده می‌شود.

تشویق کردن کودک و دادن اعتماد به نفس به او

یکی از روش‌هایی که به کمک آن می‌توان ترس کودک را رفع کرد، تشویق کودک به انجام این کار و دادن اعتماد به نفس به او است. جملاتی مانند اینکه زدن آمپول نشانه شجاعت اوست و به رشد او کمک می‌کند و باعث افزایش سرعت بزرگ شدن او می‌شود، باعث رفع احساس ترس کودک خواهد شد. بنابراین صحبت کردن با کودک نقش مهمی در رفع استرس او دارد.

دادن جایزه به کودک

یکی دیگر از اقداماتی که سبب تشویق کودک و رفع احساس ترس او می‌شود، جایزه دادن به او است. روانشناسان معتقد هستند که کودکان با گرفتن اسباب بازی یا وسایل‌های سرگرمی دیگری می‌توانند به احساس ترس خود غلبه کنند و ترسشان نسبت به آمپول یا واکسن کاهش یابد.

مشورت با روان شناس

ترس از آمپول در کودکان مواقع بسیاری از حد طبیعی فراتر می‌رود و احتمال دارد که کودک را با عوارض بسیار جدی مانند تپش قلب مواجه کند. در چنین وضعیتی والدین باید کودک را هرچه سریع‌تر نزد روان شناس برده و نسبت به درمان او اقدام کنند. زیرا درمان نکردن کودک باعث پیشرفت بیماری او می‌شود و احتمال دارد که باعث به وجود آمدن بیماری‌های روحی دیگری نیز شود.

استفاده از کرم‌های بی‌حس کننده قبل از تزریق آمپول

یکی دیگر از اقداماتی که درد کودک را کاهش می‌دهد و باعث از بین رفتن احساس ترس او نسبت به آمپول می‌شود، استفاده از کرم‌های موضعی بی‌حسی است. والدین باید یک ساعت قبل از تزریق از این کرم‌ها استفاده کنند. این کار باعث کاهش درد و احساس ترس کودک نسبت به تزریق آمپول و واکسن خواهد شد.

آنست درمان ارائه دهنده خدمات پزشکی و درمانی در منزل :

 

 

2 نظر

  • یعنی بدتر از مریض شدن بچه ها و استرسی که داره اینه که بچه توی درمان همکاری نکنه.آدم پیر میشه واقعا
    همیشه ترس بچه هام از امپول و سرم بیشتر از بیماریشون اذیتم میکنه راهکارهایی که دادید رو امتحان میکنم ممنونم از مطلب خوبتون

دیدگاهی بنویسید

درخواست رزرو نوبت

جهت رزرو نوبت لطفا فرم زیرا تکمیل نمایید

ساعت کاری پزشک:

شنبه-16:00 - 20:00

|

دوشنبه-16:00 - 20:00

|

چهارشنبه-16:00 - 20:00

"(الزامی)" indicates required fields