پانسمان در منزل

{je_health-service_shema}

انجام پانسمان یکی از بهترین روش های مراقبتی در جهت بهبود زخم و سوختگی است.که بیمار بسته به مدت زمان درمان و نوع و عمق جراحت و یا درصد سوختگی نیازمند تعویض مکرر پانسمان است.پانسمان در منزل یکی از خدمات آنست درمان است که عذاب بیمار را کاهش می دهد و این امکان را فراهم می کند بدون مراجعه به بیمارستان در زمان لازم پانسمانش را عوض کند و مانع بروز هرگونه عفونت و … شود.کافیست با شماره 09026736120 و 09190950107  تماس بگیرید و علاوه بر پانسمان در منزل از خدمات ویزیت پزشک در منزل و… استفاده کنید.

پانسمان در منزل

اگر جزو افرادی هستید که به دلیل زخم و جراحت نیاز به پانسمان یا تعویض پانسمان دارید و امکان مراجعه به مراکز درمانی را ندارید، می‌توانید برای پانسمان در منزل با مرکز خدمات پرستاری آنست درمان تماس برقرار کنید. پانسمان و تعویض آن توسط افراد مجرب و زیر نظر متخصصین انجام می پذیرد؛ زیرا باید به هنگام پانسمان زخم از مواد استریل استفاده شود تا از بروز هرگونه عفونت یا مشکلات دیگر جلوگیری شود.

این موضوع در افرادی که بیماری‌های خاص دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است. انجام پانسمان یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود زخم است. به همین خاطر در این مقاله به معرفی خدمات پانسمان در منزل می‌پردازیم و اطلاعات لازم در مورد هزینه پانسمان در منزل، انواع پانسمان و مراحل آن را در اختیار شما قرار می دهیم. کافیست با شماره 09026736120 و 09190950107  تماس بگیرید و از خدمات در مانگاه خانگی از جمله تزریقات در منزل و… استفاده کنید.

پانسمان چیست؟

پانسمان چیست؟

پانسمان نوعی پد استریل است که برای محافظت زخم روی آن قرار می‌دهند. پس پانسمان به معنای شستشو و بستن زخم با باند پزشکی است. هدف از پانسمان زخم جلوگیری از خونریزی، حفظ رطوبت زخم، حفاظت زخم در برابر آسیب‌های مکانیکی که به فرآیند التیام زخم کمک می‌کند. همیشه پانسمان در منزل کار آسانی به نظر می‌رسد اما این گونه نیست. زیرا اگر توسط افراد مجرب انجام نگیرد باعث ایجاد عوارض جبران ناپذیر برای بیمار می‌شود. یکی از این عوارض تاخیر در بهبودی زخم است.

اگر امکان مراجعه به مراکز درمانی را ندارید، بهترین راه استفاده از خدمات پانسمان در منزل است. پانسمان زخم بر حسب عامل ایجاد کننده و نوع آسیب متفاوت هستند. زخم ها از نظر نوع پانسمان به دو نوع زخم باز و زخم بسته تقسیم می‌شوند.

زخم های باز

زخم‌های باز در اثر بریدگی، زخم بستر، زخم سوراخ شدگی، زخم دیابت و پاره شدگی به وجود می‌آیند. همچنین زخم های باز از نظر خشک یا مرطوب بودن حائز اهمیت هستند. تشخیص اینکه زخم از چه نوعی است توسط پرستاری که وظیفه پانسمان زخم را دارد انجام می‌شود. زخم باز (مرطوب) به زخمی می‌گویند که دارای خونریزی باشد. به همین خاطر ممکن است در یک روز چندین نوبت نیاز به تعویض پانسمان داشته باشد. پس پانسمان زخم باز در منزل برای بیمار راحت تر است. اما زخم باز (خشک) فقط یکبار در روز نیاز به تعویض کردن دارد.

زخم های بسته

زخم های بسته مانند تاول تا زمانی که راهی برای خارج شدن ترشح و خون نداشته باشند نیاز به پانسمان در خانه ندارند. زمانی که تاول علائمی مانند ترشحاتی خونی داشت باید پانسمان شود.

انواع پانسمان

پانسمان در منزل دارای انواع مختلفی است که هر نوع از آن‌ها اثر قابل توجهی را بر روی زخم ایجاد می‌کنند. پانسمان سوختگی، پانسمان پای دیابتی و پانسمان زخم بستر در منزل از نمونه‌های آن است که شامل موارد زیر هستند:

 1. پانسمان پارچه ای (گاز)

یکی از پرکاربردترین پوشش ها روی سطح زخم استفاده از گاز است. جنس این گازها از نخ پنبه است و به خاطر شل بودن قدرت جذب بالایی از ترشحات را دارد. همین امر از عفونت زخم جلوگیری می‌کند. گاز یا پد استریل به وسیله چسب یا باند روی زخم فیکس می‌شود. همچنین باند باید به صورتی روی زخم بسته شود که جریان خون را دچار مشکل نکند.

 1. پانسمان فوم

این نوع پانسمان بسیار نرم و در عین حال دارای قدرت جذب کنندگی بالایی است. پانسمان فومی بیشتر برای زخم‌هایی که دارای ترشح فراوان هستند استفاده می‌شود. علاوه بر اینکه ترشحات را جذب می‌کند مانع از خشک شدن زخم می‌شود. پانسمان فومی در کاهش دوره درمان زخم موثر است.

 1. پانسمان هیدروژل

پانسمان هیدروژل به خاطر اینکه محیط را در حد مناسب مرطوب نگه می‌دارد یکی از گزینه‌های مورد استفاده در پانسمان زخم ها است. بیشترین موارد استفاده در زخم خشک و دردناک است؛ زیرا رطوبت خود را به بافت زخم منتقل می‌کند و سبب بهبود سریع می‌شود. همچنین در این نوع پانسمان از ژل‌های خنک کننده (ژل ایکس) استفاده شده است که به بیمار کمک بسیاری می‌کند. پانسمان هیدروژل برای زخم های همچون زخم دیابتی و بستر، زخم سوختگی‌ها، زخم شیمیایی و زخم‌ها ناشی از سوختگی با لیزر کاربرد فراوان دارد. پانسمان در منزل برای این گونه زخم‌ها توصیه می‌شود.

 1. پانسمان شفاف

در این نوع پانسمان، پوشش شفافی بر روی زخم قرار می‌دهند. پانسمان شفاف بیشتر برای زخم‌های بزرگ بکار گرفته می‌شود؛ زیرا به‌راحتی می‌توان وضعیت زخم و روند بهبودی را مشاهده کرد.

 1. پانسمان هیدروکلوئید یا کامفیل

این نوع پانسمان به سبب ساختار پلیمری و پلی‌ ساکاریدی که دارند به محض استفاده بر روی زخم حالت ژل پیدا می‌کند. نچسبیدن آن به زخم و بهبود سریع از مزایای این نوع پانسمان است. بیشترین موارد استفاده شامل تاول‌ها و سوختگی‌ها هستند.

 1. پانسمان آلژینات

پانسمان آلژینات از نوعی جلبک دریایی ساخته می‌شود که خاصیت جذب بسیار بالایی دارد. مواد بکار رفته در این پانسمان موجب می‌شود زخم در مدت زمان کوتاهی بهبود یابد و به بسته شدن زخم کمک می‌کند. پانسمان آلژینات بیشتر در زخم‌های حفره‌ای و عمیق کاربرد دارد.

 1. پانسمان کلاژن

این پانسمان ساختاری مشابه پوست انسان دارد و با تحریک سلول‌ها، رشد دوباره آن‌ها را تسریع می‌کند. به همین خاطر لقب پوست دوم را به آن داده‌اند. پانسمان کلاژن بیشتر برای زخم‌های مزمن یا زخم های که روند درمانی کندی دارند استفاده می‌شود.درباره پانسمان کلاژن در سایت marhamandishe.com بیشتر بخوانید.

مراحل پانسمان زخم در منزل تهران

مراحل پانسمان زخم در منزل تهران

جراحت یا زخم ممکن است بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود، پس دلایل نیاز به پانسمان نیز متفاوت است. مراحل پانسمان در منزل شامل کنترل خونریزی، کنترل درد و بستن محل آسیب دیدگی می‌شود. قبل از پانسمان باید شستشوی زخم صورت بگیرد. شستشوی زخم به وسیله بتادین، سرم نمکی، آب اکسیژنه و آب گرم و صابون انجام می‌شود. این مرحله بسیار مهم است، زیرا دوره درمان را کوتاه و عفونت زخم را کاهش می‌دهد.

لازم است این نکته را یادآوری کنیم زمانی که خونریزی شدید است از شستشوی آن خودداری کنید. فقط محل زخم را با پارچه تمیز و استریل بسته و تا خونریزی قطع شود. اما اگر خونریزی زیاد نیست حتما باید محل زخم به‌خوبی تمیز شود. جهت پانسمان زخم در منزل مراحل زیر باید طی شود:

 • شستن کامل دست‌ها و خشک کردن
 • استفاده از دستکش یکبار مصرف
 • راحتی بیمار (حالت نشسته یا دراز کش)
 • کمک گرفتن از یک پزشک در حین کار
 • زخم را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه زیر آب تمیز بشویید.
 • گاز استریل را به کمک سرم نمکی روی زخم بکشید تا آلودگی‌ها پاک شود.
 • از دستمال‌های مرطوب که دارای الکل و مواد حساسیت‌زا هستند خودداری کنید.
 • از یک دستمال نخ پنبه ای برای تمیز کردن زخم و اطراف آن استفاده کنید.
 • پس از طی کردن مراحل فوق، پانسمان استریل را روی زخم بگذارید.

 بهتر است از پانسمان های ضد آب در این مرحله استفاده شود که در بالا به اختصار در مورد آن مطالبی را بیان کردیم. اندازه و نوع پانسمان با توجه به نوع زخم انجام انتخاب می‌شود هر چه زخم بزرگ و عمیق باشد نیاز به پانسمان بیشتری دارد.

آیا همه زخم ها به پانسمان نیاز دارند؟

آیا همه زخم ها به پانسمان نیاز دارند؟

برخی از زخم های سطحی به پانسمان نیاز ندارند. اما بعضی زخم‌ها با توجه به نوع آسیب بافت های داخلی و اعضای بدن باید تمیز و سپس پانسمان شوند. انواع زخم هایی که نیاز به پانسمان در منزل دارند شامل موارد زیر هستند:

پانسمان زخم بستر

زخم بستر در نتیجه ایجاد فشار و خوابیدن طولانی مدت به وجود می‌آید. این نوع زخم نیاز به رسیدگی بسیاری دارد و جزو دسته‌هایی است که درمان قطعی ندارد. پانسمان زخم بستر با دبریدمان، فرآیند حذف بافت‌های مرده زخم است که کمک زیادی به بهبود زخم می‌کند. همچنین باعث کاهش عفونت در این ناحیه است. تعویض پانسمان در منزل باید به صورت اصولی انجام گیرد.پرستاران متخصص و مجرب آنست درمان آماده ی خدمت رسان به شما در تمامی خدمات پرستاری در منزل شامل تزریقات در منزل ، بخیه در منزل ، وصل سرم در منزل ، پانسمان در منزل و ... می باشند.فقط کافیست به صورت تلفنی درخواست خود را ثبت کنید.

پانسمان زخم دیابت

یکی از مشکلات اساسی بیماران دیابتی، زخم های دیابتی است که بیشتر بر روی پا ایجاد می شود. زخم‌های دیابتی به کندی درمان می شود و نیاز به رسیدگی‌های پی در پی دارد از این رو برای پانسمان پای دیابتی باید شستشوی مداوم و استفاده از پماد را در اولویت قرار داد.

پانسمان زخم سوختگی

این نوع زخم‌ها در اثر مواد شیمیایی، برخورد با جسم داغ و آب جوش، الکتریسیته و لیزر حاصل می‌شود. زخم‌های ناشی از سوختگی در چهار درجه طبقه بندی شده اند که سوختگی درجه ۴ بیشترین میزان آسیب را در بر دارد. پانسمان در منزل برای سوختگی با توجه به نوع سوختگی، تزریق مایعات وریدی و جلوگیری از چسبیدن پانسمان بر روی زخم صورت می‌پذیرد. برای اطلاع از مراحل مراقبت و پانسمان سوختگی در منزل می‌توانید از متخصصین آنست درمان کمک بگیرید.

پانسمان کیست مویی در منزل ( زخم جراحی)

مراقبت و رسیدگی به پانسمان زخم و تعویض به موقع آن، جزو مراقبت های بعد از عمل جراحی است. از نکات مهم و بهداشتی هنگام پانسمان در منزل بعد از عمل جراحی می‌توان به شستشوی زخم بخیه اشاره کرد. برخی مواقع ممکن است زخم سطحی باشد و در بعضی زمان ها شکافی ایجاد شود مانند کیست مویی. پانسمان کیست مویی یا سینوس پایونیدال بستگی به نوع زخم (باز یا بسته) صورت می‌گیرد. زیرا در روند بهبود بیمار نقش بسزایی دارد.

پانسمان زخم عفونی

وارد شدن آلودگی و میکروب به محل زخم یکی از مشکلات شایع در تمامی زخم‌ها است. اولین نشانه زخم عفونی تورم و درد و در صورت نداشتن مراقبت ترشحاتی خواهد داشت. زمان تعویض پانسمان بخیه در منزل باید با دقت اطراف زخم تمیز شوند تا از ورود آلودگی به سطح زخم جلوگیری شود.

پانسمان زخم نوروپاتی در منزل

این نوع زخم‌ها جزو زخم‌های شایع در افراد دیابتی است که پرستاران و کادر درمان با شستشو و پانسمان آن روند درمان را تسریع می‌کنند.

پانسمان زخم عروقی در منزل

زخم‌های عروقی به دو نوع شریانی و وریدی تقسیم می‌شوند. زخم شریانی زمانی رخ می‌دهد که به خاطر ضربه و نداشتن خون به آن‌ها آسیب وارد می‌شود. اما زخم‌های وریدی در اثر بازگشت مقدار نامناسب خون به قلب می‌تواند باعث این مشکل شود.

پانسمان زخم فیستول در منزل

فیستول ها جزو زخم هایی بوده که ممکن است در تمامی نقاط بدن ایجاد شود. مهم‌ترین و بدترین فیستول در قسمت مقعد ایجاد می‌شود که با پانسمان درست و به موقع درمان می‌شوند. برای این نوع زخم‌ها برای راحتی، بیشتر از پانسمان در منزل استفاده می‌کنند.

از دیگر زخم های که احتیاج به پانسمان دارد می‌توان به زخم اگزما و زخم‌های ناشی از بیماری های خود ایمنی را نام برد. این نوع زخم‌ها تا زمانی که سطحی باشند و فرد دچار مشکل نشود احتیاجی به پانسمان ندارد.

تجهیزات پانسمان (همراه با توضیح کوتاه)

وسایل و تجهیزات مورد نیاز برای پانسمان در منزل عبارتند از:

 • گاز پارچه توری شکلی است که در اندازه‌های مختلف وجود دارد.
 • پد، لایه‌های از گاز و پنبه یا پارچه‌های دیگر است که قدرت جذب بالایی ترشحات زخم را دارد.
 • چسب و باند که برای نگه داشتن پانسمان روی زخم از آن‌ها استفاده می‌شود.
 • پنس و قیچی
 • سرم و بتادین برای ضد عفونی کردن و تمیز کردن زخم

کادر درمان آنست درمان تمامی تجهیزات و وسایل لازم را با خود به همراه دارند به همین خاطر کمبود یا مشکلی در پانسمان در منزل تهران نخواهید داشت.

فواید پانسمان زخم چه فوایدی دارد؟

پانسمان نوعی پوشش محافظتی است که بر روی زخم قرار می گیرد. فواید استفاده از پانسمان زخم عبارتند از:

 • کنترل خونریزی
 • سریع شدن زمان بهبودی
 • جلوگیری از عفونت و پد میکروب‌ها به داخل زخم
 • حفظ رطوبت محل آسیب دیدگی
 • جذب رطوبت ناشی از تعرق برای جلوگیری از عفونت و ورود آن به خون

 

چه کسانی به خدمات پانسمان در منزل نیاز دارند؟

نیاز پیدا کردن به خدمات پانسمان زخم در منزل با توجه به نوع بیماری و حساسیت افراد متفاوت است.‌ در این مبحث به این موضوع اشاره می‌کنیم که چه کسانی به این خدمات نیاز دارند.

 • پانسمان کودکان در منزل

کودکان بیش از هر گروه سنی نیاز دارند که پانسمان را در خانه انجام دهند؛ زیرا رفتن به مراکز درمانی را دوست ندارند و باعث وحشت آن‌ها می‌شود. پرستاران متخصص انواع زخم‌ها مانند سوختگی، کودکانه پروانه‌ای و پانسمان ختنه نوزاد در منزل را انجام می‌دهند. همچنین تمامی تجهیزات مورد نیاز به همراه وی ارسال خواهد شد.

 • پانسمان بانوان در منزل

بعضی از بانوان به دلیل شرایط خود تمایل دارند که پانسمان را متخصصین خانم انجام دهند. پرستاران مجموعه آنست درمان با شستشوی بخیه و پانسمان زخم فیستول در منزل باعث رفع دغدغه بیمار می‌شوند.

 • پانسمان سالمندان در منزل

سالمندان یکی دیگر از گروه‌ها هستند که نیاز به خدمات مختلف دارند مثل پانسمان زخم بستر، سوختگی، زخم دیابت و زخم ناشی از سوانح و حوادث را دارند. بیشترین استفاده از خدمات مربوط به قشر سالمندان است.

آموزش تعویض پانسمان در منزل

آموزش تعویض پانسمان در منزل

شاید برایتان سوال باشد که آیا به عنوان یک شخص غیر متخصص قادر به تعویض پانسمان در منزل خواهید بود یا نه؟ آیا این کار با یک آموزش مختصر امکان پذیر است؟

بله شما با آموزش دیدن قادر به تعویض پانسمان در منزل خواهید بود، جز در مواردی که بیمار دچار جراحت، زخم و یا سوختگی شدید باشد که تعویض پانسمان دشوار خواهد شد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که توان روحی انجام کار را داشته باشید.

در ابتدا لیست زیر را تهیه کنید:

محلول آب و نمک

دستکش استریل

گاز استریل

نوار چسب جراحی

قیچی

پمادهای موضعی و آنتی بیوتیک

نوارهای بانداژ

کیسه نایلونی

پانسمان جدا

در مرحله دوم محل تعویض پانسمان را مشخص کنید و از استریل بودن محیط مطمئن شوید و دست هایتان را با آب و صابون ضدعفونی کنید سپس دستکش را بپوشید و پانسمان قبلی را به آرامی باز کنید، توجه کنید ممکن است که پانسمان به زخم چسبیده باشد در این صورت باید از محلول آب و نمک که تهیه کردید استفاده کنید.به آرامی قطرات آب و نمک را روی پانسمان بچکانید تا پانسمان از زخم جدا شود.توجه داشته باشید که استفاده از محلول آب نمک برای بیمار بسیار دردناک خواهد بود، از حداقل میزان آب نمک برای جدا سازی پانسمان از محل جراحت استفاده کنید.

بانداژ و گاز استریل را داخل کیسه قرار دهید توجه داشته باشید کلیع زباله ها در مراحل تعویض را داخل کیسه قرار دهید و در پایان کیسه را ببندید و درون کیسه دوم قرار دهید و راه نفوذ آلودگی را ببندید.

مرحله بعد شست و شو و تمیز کردن زخم است.این کار را از نواحی بیرونی به سمت داخل انجام دهید و مایعات و ترشحات را با گاز استریل آغشته به محلول شست و شو از زخم و اطراف آن پاک کنید.
پس از اتمام شست و شو زخم گاز استریل را به تعداد لازم روی زخم بگذارید و پانسمان را تا جایی که راحتی بیمار تحت تاثیر قرار نگیرد ببندید.

مشاوره انجام پانسمان در منزل

ممکن است شما برای اولین بار بخواهید تعویض پانسمان را انجام دهید. و یا حتی آموزش لازم برای انجام این کار را ندیده باشید. و  در عین حال نیازمند این هستید که  این کار به طور مداوم در یک برهنه زمانی برای خود یا عزیزانتان انجام دهید.

بهترین راه برای شما این است چند جلسه از خدمات پانسمان در منزل آنست درمان استفاده کنید و آموزش های لازم را در منزل ببینید تا توانایی لازم برای انجام این کار را به دست آورید.

مناطق تحت پوشش پانسمان در منزل آنست درمان

خدمات پانسمان در منزل برای بیماران به منظور کمک به کنترل خونریزی، جذب خون و ترشحات زخم، جلوگیری از آلودگی و عفونی شدن زخم و مراقبت از زخم در طول دوره درمان در مناطق شمال، جنوب، شرق، غرب تهران، فردیس و کرج و همینطور شهر بندر عباس در  24 ساعت شبنه روز ارائه می شود.کافیست با شماره های  09026736120 و 09190950107  تماس بگیرید. متخصصین آنست درمان به سرعت در منزل شما حضور پیدا خواهند کرد.

 

سوالات متداول

 • آیا خدمات پانسمان منزل برای کودکان و نوزدان انجام می شود؟

  بله کلیه خدمات درمانگاه خانگی اعم از تزریق و پانسمان و … برای همه سنین از نوزاد تا سالمند انجام می شود.و این اطمینان را داشته باشید که نیروی کارآزموده درمانگاه خانگی با آموزش های لازم بهترین برخورد را با کودک شما خواهد  داشت.

 • آیا خدمات پانسمان توسط نیروی کارآزموده انجام می شود؟

  بله با اطمینان کامل می توانید پانسمان انواع زخم و بخیه و …  را به درمانگاه خانگی بسپارید.پانسمان با رعایت کامل نکات بهداشتی انجام می شود.

 • آیا تیم پانسمان در منزل همه تجهیزات مورد نیاز را داراست یا باید تهیه کنیم؟

  بله تیم تزریق درمانگاه خانگی کاملا مجهز است و نیاز نیست هیچ یک از تجهیزات پانسمان و شستشو  را در منزل داشته باشید یا تهیه کنید.

 • چگونه میتوانم درخواست پانسمان در منزل خود خود را ثبت نمایم؟

  در هر ساعتی از شبانه روز کافیست با تیم درمانگاه خانگی تماس بگیرید و درخواست خود را ثبت کنید تا نیروی متخصص فورا اعزام شود.

جهت دریافت خدمات به صورت 24 ساعته با آنست درمان تماس بگیرید.

2 نظر

 • مادرم بیمار هستن و نمیتونن از خونه بیرون بیان چندروز پیش یه جراحتی براشون به وجود اومد و برای پانسمان زخم در منزل از آنست درمان خدمات گرفتیم وبسیار راضی هستیم.

دیدگاهی بنویسید

درخواست رزرو نوبت

جهت رزرو نوبت لطفا فرم زیرا تکمیل نمایید

ساعت کاری پزشک:

شنبه-16:00 - 20:00

|

دوشنبه-16:00 - 20:00

|

چهارشنبه-16:00 - 20:00

"(الزامی)" indicates required fields