سونوگرافی در منزل

{je_health-service_shema}

سونوگرافی یکی از روش‌های تشخیصی پزشکی است که با استفاده از امواج صوتی برای تصویربرداری از اندام‌های داخلی بدن انسان، اطلاعاتی درباره‌ی سلامتی و وضعیت عملکردی این ساختارها به پزشکان و متخصصان پزشکی می‌دهد. این روش تشخیصی بسیار مهم در بسیاری از حوزه‌های پزشکی مانند پزشکی زنان، قلب و عروق، گوارش، مغز و اعصاب و غیره به کار می‌رود. با توجه به اینکه در این روش نیازی نیست از تشعشعات مضر استفاده کنیم. سونوگرافی یک روش ایمن و غیرتهاجمی است که برای افراد زیادی از بیماران، بهترین و اولین انتخاب برای تشخیص بیماری‌ها و مشکلات سلامتی است.

سنوگرافی در منزل

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یا اکوگرافی یک روش تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا تصویری از داخل بدن انسان و حیوانات را به نمایش می‌گذارد. این تصاویر با استفاده از یک سوند خاص( یک دستگاه کوچک مانند میکروفون) به دست می‌آیند که به سمت بدن هدایت می‌شود و امواج صوتی با بازتابی از بافت‌های داخلی بدن به دستگاه برمی‌گردند. تصاویر سونوگرافی به صورت فوری نمایش داده می‌شوند و پزشک می‌تواند نتایج را بررسی کن. سونوگرافی در بیماری‌های قلبی، شکم، تخمدان، پستان، پوست، عروق، مفاصل و مغز و اعصاب، بیماری‌های روی دیواره شکمی، تشخیص بیماری‌های جنینی مورد استفاده قرار می گیرد. سونوگرافی همچنین در بیماری‌هایی مانند عفونت‌های دستگاه ادراری و تشخیص ضایعات در ران، زانو و دیگر اندام‌ها استفاده میشود .سونوگرافی یک روش تصویربرداری غیر تهاجمی است و بسیار کم خطر نسبت به روش‌های تصویربرداری دیگری مانند رادیوگرافی، توموگرافی و MRI است. دستگاه سونوگرافی بسیار ساده و راحت برای استفاده است و برای تصویربرداری از ساختارهای داخلی بدن از جمله قلب، کبد، ریه‌ها، رحم و تخمدان‌ها، پروستات، مغز و اندامهای دیگر بدن استفاده میشود.در برخی از موارد، سونوگرافی درمانی برای درمان بیماری‌هایی مانند آرتروز، التهابات و ترشحات مورد استفاده قرار میگیرد. این روش تشخیصی همچنین در بررسی وضعیت جنین در دوران بارداری مورد استفاده قرار می گیرد. از سونوگرافی در آموزش پزشکی و آموزش بهداشتی برای دانشجویان پزشکی استفاده می‌شود.

انواع سونوگرافی در منزل و کاربرد آن‌ها

سونوگرافی در منزل

۱.سونوگرافی شکم و لگن در منزل

سونوگرافی شکم و لگن در منزل یک فرایند پزشکی است که با استفاده از دستگاه سونوگرافی، امواج صوتی با فرکانس بالا را به داخل بدن فرستاده و تصاویری از اعضای داخلی شکم و لگن بدست می‌آورد. این فرایند به منظور تشخیص بیماری‌هایی مانند التهاب‌های شکمی، سنگ صفراوی، تومورهای رحم و تخمدان، بررسی علت درد شکمی، بررسی بارداری و... استفاده می‌شود. این تست توسط پزشکان و تکنسین‌های پزشکی در منزل انجام می‌شود.

۲.سونوگرافی کبد در منزل

سونوگرافی کبد با استفاده از دستگاه سونوگرافی، امواج صوتی با فرکانس بالا را به داخل بدن فرستاده و تصاویری از کبد و سایر اعضای داخلی شکم، مانند روده، صفراوی، پانکراس و مری، بدست می‌آورد. این تصاویر به منظور تشخیص بیماری‌هایی مانند سنگ صفراوی، التهاب کبد، آسیب کبدی و.. استفاده می‌شود.


ویزیت پزشک در منزل


۳.سونوگرافی کلیه و مثانه در منزل

سونوگرافی کلیه و مثانه با استفاده از دستگاه سونوگرافی، تصاویری از کلیه، حوض کلیوی، ادرار و مثانه بدست می‌آورد. این تصاویر به منظور تشخیص بیماری‌هایی مانند سنگ کلیه، عفونت مجاری ادراری، تومورهای کلیه و مثانه و... استفاده می‌شود.

۴.سونوگرافی بیضه در منزل

سونوگرافی بیضه یک فرایند تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از امواج فراصوت، تصویری از بیضه‌ها و بافت‌های مجاور آن‌ها را به دست می‌آورد .این فرآیند با استفاده از یک دستگاه سونوگرافی انجام می شود که بیمار را در موقعیت دراز کرده و سپس یک ژل روی بیضه‌ها می زند که بهترین تصویربرداری را فراهم می کند. سونوگرافی بیضه معمولا برای تشخیص مشکلاتی مانند تورم، التهاب، عفونت، تومورها و یا ضایعات دیگر در بیضه‌ها استفاده می شود.

۵.سونوگرافی رحم و تخمدان در منزل

برای انجام سونوگرافی رحم و تخمدان، بیمار در موقعیت قرار می‌گیرد و یک ژل روی شکم او قرار می‌گیرد. سپس دستگاه سونوگرافی امواج فراصوت را به داخل بدن فرستاده و تصویری از رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را به دست می‌آورد. سونوگرافی رحم و تخمدان معمولاً برای تشخیص مشکلاتی مانند پلی‌کیستیک اواری و یا مشکلات دیگری که باعث بیماری‌های زنان می شوند، استفاده می شود. همچنین، برای ارزیابی سلامت و نظامی تخمدان‌ها، بررسی علت ناباروری و نظارت بر فرایند درمان مانند درمان هورمونی نیز استفاده می شود.

۶. سونوگرافی تیروئید در منزل

سونوگرافی تیروئید معمولا برای تشخیص مشکلاتی مانند تورم، نوع و اندازه گره‌های تیروئید ، التهاب و یا وجود آنومالی‌های تیروئید استفاده می شود. همچنین این روش برای ارزیابی نیاز به بررسی تیروئید در صورت افزایش سطح هورمون تیروئید در خون، نظارت بر درمان بیماری‌های تیروئیدی مانند هیپوتیروئیدیسم و هیپرتیروئیدیسم و برای بررسی تیروئید در زنان باردار نیز استفاده می شود.

۷. سونوگرافی داپلر در منزل

روش دیگری به نام سونوگرافی داپلر (Doppler) نیز وجود دارد. این روش برای مشاهده جریان خون در رگ‌ها و شریان‌ها استفاده می شود. کار سونوگرافی داپلر نیز مثل سونوگرافی معمولی است که بر ارسال امواج فراصوت مبتنی است. تفاوتی که این روش با سونوگرافی دارد اینجا برای تصویربرداری، از پدیده فیزیکی مختص امواج صوتی و الکترومغناطیسی به نام اثر داپلر یا دوپلر استفاده می شود. توسط سونوگرافی داپلر می‌توان به مواردی مثل انسداد عروق، انواع لختگی، میزان و سرعت جریان خون در شریان‌ها پی برد.

۸.سونوگرافی واژینال در منزل


وصل سرم در منزل


سونوگرافی واژینال یک روش تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از امواج صوتی برای تولید تصاویر داخلی از اعضای داخلی مردان یا زنان استفاده می‌شود. برای انجام این تست، پزشک یا فن‌آور سونوگرافی از یک مبدل صوتی روی بخشی از بدن شما قرار می‌دهد و امواج صوتی را از طریق این مبدل به داخل بدن شما ارسال می‌کند. امواج صوتی بر روی بافت‌های داخلی شما برمی‌خورند و به عنوان بازتاب به مبدل صوتی بازمی‌گردند. سپس این اطلاعات توسط یک کامپیوتر به تصویر تبدیل می‌شوند که پزشک می‌تواند از آن استفاده کند تا وضعیت اعضای داخلی شما را بررسی کند. سونوگرافی واژینال برای زنان بسیار مفید است و معمولاً برای تشخیص بیماری‌های پروستات در مردان و بیماریهای رحم تخمدان و مجاری تناسلی و مجاری ادراری استفاده می‌شود.

سونوگرافی طبق دستور پزشک در منزل

انواع سونوگرافی در منزل

در صورتی که پزشک شما برای شما سونوگرافی تجویز کرده است، می‌توانید به یک مرکز تخصصی رفته و این فرایند را انجام دهید. همچنین در بعضی موارد، پزشکان ممکن است برای شما سونوگرافی در منزل تجویز کنند .برای انجام سونوگرافی در منزل، شما نیاز به دستگاه سونوگرافی پرتابل دارید که معمولاً توسط شرکت‌هایی که این خدمات را ارائه می‌دهند، به شما اجاره داده می‌شود. پرتابل سونوگرافی یک دستگاه کوچک و قابل حمل است که به کمک آن می‌توانید تصویری از داخل بدن خود گرفته و آن را به پزشک خود ارسال کنید. همچنین شما میتوانید از خدمات سونوگرافی در منزل آنست درمان در شهر‌های بزرگ که توسط متخصصین این کار انجام میشود استفاده کنید.

سونوگرافی در منزل آنست درمان در چه شهرهایی انجام می‌شود؟

سونوگرافی در منزل برای شهرهای متفاوت

در حال حاضر در شهرهای تهران، کرج، کرمان و بندر عباس خدمات ما ارائه می‌شود. به زودی شهرهای تحت پوشش بیشتر خواهد شد.
سونوگرافی در منزل تهران در نقاط مختلف تهران خدمات ارائه میدهند مثل:
غرب تهران ، شرق تهران، جنوب تهران، شمال تهران، کرج، قیطریه، زعفرانیه، کامرانیه، فرمانیه، الهیه، جردن و پاسداران.
همچنین سونوگرافی در منزل در کرمان،بندر عباس نیز فعال است.

سونوگرافی در منزل و نحوه‌ی کار آن

روش کار سونوگرافی در منزل، مثل سونوگرافی در بیمارستان است. یعنی سونولوژیست از شما می خواهد به یا پهلو دراز بکشید و معمولاً بخش‌های دیگر بدن را غیر از ناحیه ای که باید از آن عکس برداری شود، می پوشانَد. سپس نقاط موردنظر را با ژل مخصوص، آغشته می کند تا پراب بتواند بهترین تماس، اتصال را با بدنتان داشته باشد. در حین کار و زمان حرکت پراب روی سطح بدن و اسکن بافت‌های درونی، ممکن است صداهای عجیبی از دستگاه به گوش‌تان برسد. مثلاً صداهایی مانند افکت‌های آوایی در فیلم‌های ژانر ترسناک! این صداها در اثر گسیل و بازتاب امواج صوتی ایجاد می شوند .پس هرجای هیچ نگرانی و ترسی نیست. در پایان کار، باید با یک دستمال یا دستمال کاغذی ژل را از روی سطح بدنتان پاک کنید. سونولوژیست، نتیجه کار را در قالب یک یا چند عکس برایتان چاپ می کند که می توانید آن را برای بررسی‌های بیشتر به پزشکتان ارائه دهید. کل ماجرا همین قدر ساده و روتین است.

مزایای استفاده از سونوگرافی در منزل

مزایای استفاده از سونوگرافی در منزل

مزایای استفاده از سونوگرافی در منزل فقط به منظور سهولتِ کار خلاصه نمی شود. گاهی دریافت خدمات پزشکی در منزل به جای بیمارستان، بیشتر از آنکه یک انتخاب باشد، نوعی الزام و ضرورت است. به هر حال برخی از افراد به خاطر مسافت طولانی، برخی دیگر به خاطر نداشتن یک وضعیت جسمانی مناسب و یا حتی خانم‌های باردار بهتر از خدمات سونوگرافی با یک هزینه مناسب و مقرون به صرفه استفاده نمایند. محیط کلینیک و بیمارستان ممکن است برای افراد ناخوشایند باشد به همین دلیل خدمات سونوگرافی در خانه پیشنهاد می‌شود.

با پیشرفت فناوری، بیشتر خدمات درمانی و پزشکی در منزل قابل انجام هستند که یکی از این خدمات سونوگرافی در منزل می باشد. با انتشار بیماری‌های مسری و واگیردار و آلوده بودن بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اغلب پزشکان پیشنهاد می دهند که افراد برای انجام خدمات بهداشتی و درمانی تا حد امکان به کلینیک‌ها و مراکز درمانی مراجعه نکنند و از خدمات مجموعه‌های ارائه دهنده سرویس‌های پزشکی و پرستاری در منزل استفاده نمایند؛ به همین منظور امروزه سونوگرافی در خانه مورد توجه افراد بسیاری قرار گرفته و روز به روز هم بر تعداد این افراد افزوده می شود؛ سونوگرافی در منزل یکی از انواع خدمات پزشکی است که امروزه مورد توجه طیف گسترده ای از افراد به خصوص خانم‌های باردار قرار گرفته است. بسیاری از اشخاص هستند که لازم است در کوتاه ترین زمان سونوگرافی انجام دهند؛ بعضی از این افراد قادر نیستند که در صف‌های طویل نوبت دهی مراکز درمانی قرار بگیرند یا این که تمایل دارند که در کوتاه‌ترین زمان جواب سونوگرافی خود را دریافت کنند که این کار در بیشتر جاها امکان پذیر نیست؛ اما انجام سونوگرافی در خانه می تواند نیاز افراد را در این زمینه برطرف سازد و در وقت و زمان آن‌ها صرفه جویی نماید. نحوه انجام سونوگرافی در منزل تا اینجای مقاله متوجه شدید که سونوگرافی در خانه چیست. در روزهایی که با شیوع ترسناک ویروس کرونا مواجه شدیم و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، خود یک منشأ بالقوه برای انتشار این ویروس تبدیل شده بود توقف طولانی مدت در این محیط‌ها، خصوصاً برای افراد سالمند و مبتلایان به بیماری‌های زمینه ای و اساساً همه افراد، اقدامی شدیداً خطرناک بود. همچنین انتقال سالمندان و نیز گروه‌های خاص مثل عزیزان معلول، همواره با مشکلاتی رو به رو بوده است که جابجایی آن‌ها می تواند مشکل آفرین شود. به همین دلیل استفاده از خدمات سونوگرافی و رادیولوژی در منزل برای این دسته از افراد، منطقی‌ترین اقدام ممکن می تواند باشد. صرفه جویی زمانی، کیفیت دستگاه‌های سونوگرافی پرتابل، دقت عکس‌های تهیه شده توسط آن‌ها و نیز امکان چاپ فوری تصاویر از دیگر دلایلی هستند که استفاده از خدمات سونوگرافی در منزل را به یک مزیت قوی تبدیل می کنند. در این راستا، استارتاپ پزشکی و مراقبتی آنست درمان در شهرهای بزرگ مثل تهران، کرج، کرمان و بندر عباس امکان دسترسی به بهترین خدمات سونوگرافی در منزل را برای شما عزیزان مقدور کرده است.
ما امکانات، تخصص و تجربه را در حداقل زمان و با مناسب‌ترین قیمت تقدیمتان می کنیم. همراهی با شما از ابتدا تا انتهای مسیری که به سلامت و رضایتتان ختم شود، هدف نهایی و افتخار بزرگ ماست. آنست درمان یک استارت آپ فعال در زمینه خدماتی پزشکی و مراقبتی در منزل است که به صورت یک پلتفرم تخصصی کار می کند که بیماران را به پزشکان، پرستاران و فیزیوتراپ‌ها وصل می کند.

سونوگرافی در منزل ارزان

سونوگرافی در منزل ارزان

سونوگرافی یکی از روش‌های تصویربرداری پزشکی است که به خوبی برای تشخیص بیماری‌ها و مشکلات پزشکی استفاده می شود. این روش به دلیل داشتن هزینه کمتر و عدم نیاز به تزریق مواد رادیواکتیو یا شیمیایی، به عنوان یک روش غیر تهاجمی برای تشخیص بیماری‌ها استفاد می‌شود. در برخی موارد، بعضی از دستگاه‌های سونوگرافی برای استفاده در منزل در دسترس هستند. مثلا دستگاه‌های سونوگرافی خانگی برای بررسی بارداری و مانیتورینگ بیماری‌های قلبی موجود است. همچنین، در برخی کشورها، شرکت‌هایی وجود دارند که به کاربران اجازه می دهند تا دستگاه‌های سونوگرافی را برای استفاده در منزل اجاره کنند، به طوری که بتوانند در مورد سلامت خود نظارت داشته باشند. این روش در برخی موارد مانند بررسی سلامت جنین در بارداریهای پیشرفته، کنترل وزن بدن و بررسی علت دردهای مفصلی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، قبل از استفاده از دستگاه سونوگرافی در منزل، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و همچنین دستگاه‌های معتبر و با کیفیت تهیه کنید.


زدن و کشیدن بخیه در منزل


چه مواردی را در انجام سونوگرافی در منزل باید رعایت کرد؟

در چه مواردی باید سونوگرافی انجام دهیم

اگر قصد دارید از دستگاه سونوگرافی در منزل استفاده کنید.باید به نکات مهمی توجه کنید:

۱. استفاده از دستگاه سونوگرافی با کیفیت و معتبر: برای داشتن نتایج دقیق و اطمینان از سلامت خود، باید از دستگاه سونوگرافی با کیفیت و معتبر استفاده کنید.

۲. دوره‌های آموزشی: قبل از استفاده از دستگاه سونوگرافی، باید دوره‌های آموزشی را طی کنید تا بتوانید دستگاه را به درستی استفاده کنید.ویا این کار توسط یک تکنسین انجام شود.

۳. رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی: باید دستورالعمل‌های بهداشتی را برای استفاده از دستگاه سونوگرافی در منزل رعایت کنید. مثلاً باید دستگاه را به خوبی ضدعفونی کنید و از استفاده از دستگاه در محیط‌های خیلی گرم ومرطوب خودداری کنید.

۴. همراهی با پزشک: قبل از استفاده از دستگاه سونوگرافی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص در مورد نحوه استفاده از دستگاه و مشخص شدن نتیجه.

۵. در مورد بیماری‌های خاص و استفاده از دستگاه سونوگرافی در منزل: باید با پزشک خود مشورت کنید. به طور کلی، برای داشتن نتایج دقیق و اطمینان از سلامت خود، انجام سونوگرافی توسط یک پزشک متخصص توصیه می شود.

سوالات متداول

 • چرا باید برای سونوگرافی در منزل آنست درمان را انتخاب کنیم و ارائه خدمات آنست درمان چقدر طول می‌کشد؟

  آنست درمان در صورت نیاز شما به هرگونه خدمات پزشکی و پرستاری در طول شبانه روز و با درخواست شما در کمترین بازه زمانی نیروی مدنظر شما را با بالاترین کیفیت خدمات درمانی و بهداشتی و کمترین تعرفه با مجربترین تکنسین‌ها و پزشکان برای شما ارسال کند

 • در چه مواردی نمی‌توان از سونوگرافی در منزل استفاده کرد؟

  سونوگرافی در بسیاری از موارد به عنوان یک روش کم خطر پزشکی مفید است، اما گاهی استفاده از آن ممکن نیست یا نیاز به مراقبت ویژه دارد.

 • ایا سونوگرافی در منزل نیاز به نسخه پزشک دارد؟

  سونوگرافی در منزل با تشخیص و صلاح دید پزشک معالج انجام می‌شود.

 • چرا سونوگرافی در منزل توصیه می‌شود؟

  زیرا که سختی جابه جایی، امکان آلوده شدن به عفونت‌های بیمارستانی، بحث بیماری‌های تنفسی واگیردار مثل کرونا و غیره مخترعان را بر آن داشت تا دستگاه‌های سونوگرافی را سبک و قابل حمل بسازند.

جهت دریافت خدمات به صورت 24 ساعته با آنست درمان تماس بگیرید.

اولین دیدگاه را بنویسید

درخواست رزرو نوبت

جهت رزرو نوبت لطفا فرم زیرا تکمیل نمایید

ساعت کاری پزشک:

شنبه-16:00 - 20:00

|

دوشنبه-16:00 - 20:00

|

چهارشنبه-16:00 - 20:00

"(الزامی)" indicates required fields